Böbrek Taşı Uncategorized

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

böbrek taşı nasıl oluşur

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek taşı nasıl oluşur? Böbrek taşları, böbreklerde oluşan sert mineral birikintileridir. Boyutları bir kum tanesinden golf topuna kadar değişebilir ve idrar yollarından geçerken şiddetli ağrıya neden olabilirler. Böbrek taşları tipik olarak kalsiyum, fosfor ve magnezyum ve ürik asit gibi diğer minerallerden oluşur. Böbrek taşının en yaygın türü, kalsiyumun idrarda oksalik asitle birleşmesi sonucu oluşan kalsiyum oksalattır. Diğer böbrek taşı türleri arasında struvit, ürik asit ve sistin taşları bulunur. Böbrek taşlarının tedavisi, büyüklüklerine ve bulundukları yere bağlıdır, ancak ilaçları veya onları çıkarmak için ameliyatları içerebilir.

Bel hizasının iki yanında böbreklerimiz bulunmaktadır. Vücudumuzdaki amacı kanı süzerek temizlemektir. Ancak bu döngü arasında bazı sorunlar çıkabilir ve bu da bize böbrek taşı nasıl oluşur sorusunun cevabını veriyor. Bu süzme işlemi sırasında bazı mineral ve tuzlar böbrekte birikir. Böbrek taşları, bu tuz ve minerallerin vücuttan idrar yolu ile atılamamasından kaynaklı olarak birikir ve o bölgeye yapışması sonucu oluşur.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı ile her yaşta karşılaşmak mümkündür. Ancak 30’lu yaş aralığındaki bireylerin bu durum ile daha çok karşılaştığı belirlenmiştir. Vücutta taş olmasına rağmen hiç belirti vermeden büyüyerek aniden kendini belli edebilir. Oldukça yaygın olarak görülen bu sorunun belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İdrar yaparken kan gelmesi,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Yoğun bel, karın ve göğüs ağrısı,
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma,
  • Enfeksiyon olan durumlarda ateş, üşüme ve titreme,
  • Kötü kokulu, farklı renkli ve yoğunluğu değişik idrar.

böbrek taşı ilaç tedavisi

Böbrek Taşı Tedavisi

Her yıl on milyon kadar büyük bir kitlede birey kişi böbrek taşı sebebiyle ağrı çekmektedir. Ayrıca kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Böbrek taşı nasıl oluşur diye merak ediyorsanız taşın oluşmasını kolaylaştıran bazı faktörler var. Onlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Obezite hastalığı,
  • Diyabet hastalığı,
  • Yüksek tansiyon hastalığı

Böbrek taşı tedavisi, böbreklerde taş varlığını tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir işlemdir. Böbrek taşlarının ne olduğunu, nasıl oluştuğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini anlamak önemlidir. Böbrek taşları, böbreklerde oluşan ve idrar yolundan geçerken şiddetli ağrıya neden olabilen sert, kristalimsi birikintilerdir. Böbrek taşları için tedavi seçenekleri büyüklüklerine ve yerlerine göre değişir, ancak ilaçlar, ameliyat veya taş kırma içerebilir. Tedavi seçeneklerinizi anlamak, bakımınız hakkında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Küçük taşları ilaç ile düşürmek mümkündür. İlaçlar aslında ameliyattan korkan bireylerinde kurtarıcısı haline gelmiştir. Böbrek taşını düşürmek ve ağrı gibi sorunları gidermek için en etkili ilaç Tarım Bakanlığınca Onaylı olan ” Piedratinex” olarak belirlenmiştir. Bitkisel olduğu için hiç bir yan etkisi bulunmayan bu böbrek ilacı son zamanlarda en çok tercih edilenler arasında yükselişe geçmektedir.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
×