Böbrek Taşı

Böbrek Taşları Hakkında 5 Zorlayıcı Gerçek

böbrek taşları hakkında 5 zorlayıcı gerçek

Böbrek Taşları Hakkında 5 Zorlayıcı Gerçek

Böbrek Taşları Hakkında 5 Zorlayıcı Gerçek ve Böbreklerinizi Korumak İçin Şimdi Yapabilecekleriniz!

Böbrek taşları hakkında 5 zorlayıcı gerçek başlıklı yazımızda dikkat edilmesi gereken durumları derledik. Böbrek taşı rahatsızlığı yaygın bir tıbbi durumdur. Böbreklerde kalsiyum ve ürik asit gibi minerallerin birikmesinden kaynaklanırlar. Çoğu durumda, böbrek taşları yaşam tarzı değişiklikleri veya ilaçlarla tedavi edilebilir.

Böbrek taşları, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya genetiğin neden olabileceği yaygın bir tıbbi durumdur. Çoğu durumda, böbrek taşı tedavisi etkili olabilir ve tam bir iyileşme ile sonuçlanabilir. Tedavi genellikle özel ihtiyaçlarına bağlı olarak bireye göre uyarlanır.

Böbrek taşı semptomları genellikle çok hafiftir ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla hafifletilebilir. Taş kendiliğinden düşmezse invaziv bir işlemle çıkarılması gerekebilir. Bu, bir kateter aracılığıyla veya üretradan bir dürbün geçirilerek ve taşın bu şekilde çıkarılmasıyla yapılabilir.

böbrek taşları hakkın 5 zorlayıcı gerçek
böbrek taşları hakkın 5 zorlayıcı gerçek

Böbrek Taşları Hakkında 5 Zorlayıcı Gerçek

Böbrek taşları hakkında 5 zorlayıcı gerçek şu şekildedir:

1) Böbrek taşları, yalnızca Türkiye’de her yıl 4 milyondan fazla insanı etkiliyor.

2) Böbrek taşları günlerce hatta haftalarca sürebilen şiddetli ağrılara neden olur.

3) Böbrek taşları tedavi edilmediği takdirde kronik böbrek hastalığına ve hatta ölüme yol açabilir.

4) Böbrek taşı olan herkeste işe yarayacak tek bir tedavi yoktur; doktorlar tedavileri özel durumunuza göre uyarlayacaktır.

5) Böbrek taşınız olduğundan şüpheleniyorsanız, tamamen başka bir şey olabileceğinden ve profesyonel yardıma ihtiyacınız olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza gitmeniz önemlidir!

Böbrek taşı, böbreklerin içinde oluşan sert bir kütledir. Taşlar, idrarda kristal oluşturan kalsiyum ve ürik asit gibi minerallerden oluşur. Genellikle, dehidrasyon veya yüksek sodyum alımı gibi diyet ve yaşam tarzı faktörlerindeki dengesizlikten kaynaklanırlar.

Böbrek taşlarının en yaygın tedavisi, onları eritmek için ilaç vermektir. Bazı durumlarda, bunları çıkarmak için ameliyat önerilebilir.

Böbrek taşı, potasyum ve magnezyum gibi diyetinizdeki bazı minerallerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu besinler açısından zengin bir diyet, böbrek taşlarıyla ilişkili kronik mineral eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir.

Doktorlar, böbrek taşlarının, böbreklerin kandaki atıkları filtrelemekte güçlük çekmesi ve bunun da idrar yolunda mineral birikmesine yol açabilmesi nedeniyle oluştuğunu söylüyor. Diyetinizde potasyum ve magnezyum eksikliği, böbrek taşlarına yol açan faktörlerden biri olan kronik mineral eksikliğine yol açabilir. Bu besinler açısından zengin bir diyet, böbrek taşı olan hastalarda kronik mineral eksikliğini önler.

I. Böbrek Taşlarına Karşı Beslenme Önerileri – temel bilgiler nelerdir ve bir birey olarak size nasıl uygulanır?

Bu bölümde, böbrek taşlarının temellerini ve bir birey olarak sizin için nasıl geçerli olduğunu keşfedeceğiz.

Böbrek taşları, böbreklerinizin içinde oluşan küçük, sert birikintilerdir. Bir kum tanesi kadar küçük veya bir golf topu kadar büyük olabilirler. Bazı insanlarda sadece bir taş varken bazılarında onlarca taş vardır. Böbrek taşları sıklıkla sırtta ve kaburgaların altında yanlarda ağrıya neden olur. Bazen işemeyi veya kaka yapmayı zorlaştırırlar. Böbrek taşları erkeklerde kadınlardan, yetişkinlerde çocuklardan daha sık görülür. Neyden yapıldıklarına bağlı olarak farklı böbrek taşı türleri vardır: kalsiyum, ürik asit, struvit (bir bakteri türü), sistin (bir protein) veya oksalat (bir tür şeker).

Aşağıdakiler dahil olmak üzere böbrek taşı geliştirme riskinizi artırabilecek birçok faktör vardır:

– Genleriniz – Aile geçmişiniz – Aşırı kilolu ya da obez olmak – Mell diyabet hastası olmak

II. Bir Böbrek Taşı Diyeti, Böbrek Taşlarıyla İlişkili Kronik Mineral Eksikliğini Önlemeye Neden Yardımcı Olabilir?

Böbrek Taşı diyeti, yalnızca Böbreklerinde taş bulunan insanlar için mevcut olan yiyecek türlerini içeren bir diyet türüdür. Ağırlıklı olarak balık, otla beslenen merada yetiştirilen hayvanların etleri, yumurtalar, sebzeler, meyveler, kökler ve yemişlerden oluşur.

Böbrek Taşı diyeti, kilo kaybı, kalp hastalığı ve diyabet riskinin azalması gibi bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca böbrek taşlarıyla ilişkili kronik mineral eksiklikleri olan kişilere yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Böbrek Taşı diyeti uygulayan kişilerin böbrek taşı alma olasılığı daha düşüktür çünkü kanlarında kalsiyumun ait olduğu yerde idrarda kalmasına yardımcı olan magnezyum seviyeleri artmıştır.

III. Kişiselleştirilmiş Geleneksel Olmayan Diyet Türleri, Böbrek Taşı Belirtilerinin Oluşumunu Hafifletmede Başarı Sağlamıştır

Son birkaç on yılda, böbrek taşı hastalığının grafiklerinde önemli bir artış olmuştur. Bunun nedeni, insanların vücutları ile uyumlu olmayan besin maddelerini giderek daha fazla tüketmesidir.

Böbrek taşı olan kişiler genellikle geleneksel olmayan diyetleri izleyerek semptomlarını hafifletmeye çalışırlar. Bu tür diyetler şunları içerir: vegan, glütensiz, düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli.

Vegan diyeti, böbrek taşı semptomlarının oluşumunu başarıyla ortadan kaldıran en ünlü geleneksel olmayan diyetlerden biridir. Vegan diyeti, tüm hayvansal ürünleri diyetten tamamen çıkarır. Sadece bitki veya bitkisel gıda maddelerini içerdiği için bitki bazlı diyet olarak da bilinir.

Vegan diyeti, böbrek taşı semptomlarının oluşumunu başarıyla ortadan kaldıran en ünlü geleneksel olmayan diyetlerden biridir. Vegan diyeti, tüm hayvansal ürünleri diyetten tamamen çıkarır. Bu, herhangi bir et, yumurta, süt veya diğer hayvansal yan ürünleri içermediği anlamına gelir.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
×