Böbrek Taşı

Rejim İle Böbrek Taşlarından Nasıl Korunulur

Rejim İle Böbrek Taşlarından Nasıl Korunulur

Rejim İle Böbrek Taşlarından Nasıl Korunulur

Rejim İle Böbrek Taşlarından Nasıl Korunulur

Böbrek taşları, diyet de dahil olmak üzere bir dizi faktörün neden olabileceği ağrılı bir durumdur. Neyse ki, doğru beslenme rejimi ile böbrek taşlarını önlemenin yolları var.

Böbrek taşlarını önlemenin ilk adımı yeterince su içmektir. Bu, böbreklerin yıkanmasına yardımcı olur ve idrarda kristallerin oluşmasını önler. Dehidrasyon böbrek taşlarına yol açabilir, bu nedenle her gün en az sekiz bardak su içmek önemlidir.

Rejim İle Böbrek Taşlarından Nasıl Korunulur-1
Rejim İle Böbrek Taşlarından Nasıl Korunulur-1

Böbrek taşlarını önlemek için düşük sodyumlu bir diyet de önemlidir çünkü sodyum, idrardaki taş oluşumuna yol açabilen kalsiyum miktarını artırır. Daha fazla potasyum açısından zengin yiyecekler yemek de faydalıdır çünkü sodyumun vücudunuz ve böbrekleriniz üzerindeki etkilerini dengelemeye yardımcı olur.

Rejim İle Böbrek Taşlarından Nasıl Korunulur

Böbrek taşları, idrarda maddelerin birikmesinden kaynaklanır. Bu maddeler kalsiyum, oksalat, magnezyum ve fosfat olabilir. En yaygın böbrek taşı türü kalsiyum oksalattır. Bunun nedeni, idrarda çok fazla kalsiyum olduğunda ve yeterli oksalat olmadığında oluşmalarıdır. Oksalatlar ve sitratlar açısından zengin gıdaları içeren bir beslenme rejimi ile böbrek taşları önlenebilir.

İzlediğiniz diyet, böbrek taşı geliştirme olasılığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir diyet, böbrek taşı geliştirme riskini azaltabilir.

Böbrek taşlarına duyarlı birçok kişi, taş oluşumunu önlemek için ne yemeleri gerektiğinin farkında değildir. Kaçınılması gereken yiyeceklerin listesi aşağıdadır:

– Meyveler, sebzeler ve ıspanak ve ravent gibi oksalat oranı yüksek meyve suları,

– Turunçgiller,

– Süt ve peynir gibi süt ürünleri,

– Yapay tatlandırıcılar veya koruyucular içeren yüksek oranda işlenmiş gıdalar.

Son olarak, çok fazla hayvansal protein tüketmemek önemlidir çünkü vücudunuzdaki asit miktarını artırır ve taş oluşumuna yol açan bir dengesizliğe neden olabilir.

Diyet ve Böbrek Taşları Arasındaki Bağlantı Nedir?

Böbrek taşları, yaklaşık 10 kişiden 1’ini etkileyen yaygın bir durumdur. Diyet ve böbrek taşları söz konusu olduğunda, böbrek taşlarını önlemek için bir diyet türünün diğerinden daha iyi olduğuna dair net bir kanıt yoktur.

Diyet ve böbrek taşları arasındaki bağlantı net değildir, ancak bunları geliştirme riskinin artmasıyla bağlantılı görünen birkaç diyet faktörü vardır. Bunlar arasında yüksek oranda hayvansal protein, tuz ve şeker alımı; düşük sıvı alımı; fiziksel aktivite eksikliği; obezite ve aile öyküsü.

Böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek bazı yiyecekler de vardır. Bunlar, narenciye veya biber gibi C vitamini açısından zengin yiyecekleri içerir; süt veya yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin besinler; ve muz veya patates gibi potasyum açısından zengin yiyecekler.

Böbrek taşları, idrarda çözünen katılaşmış maddelerdir. Boyutları bir kum tanesinden bir toz zerresine kadar değişebilir veya bir golf topu kadar büyük olabilirler. Protein ve tuz açısından yüksek bir diyetin yanı sıra oksalat açısından yüksek bir diyet, bu ağrılı ve tehlikeli taşları geliştirme riskinizi artırabilir.

Kum taneleri nedir? Kum taneleri toprakta bulunur ve çeşitli boyutlarda gelirler. Daha küçük kum taneleri bir tuz tanesi kadar küçük olabilir. Daha büyük olanlar bir golf topu kadar büyük olabilir. Tuz ve protein açısından yüksek bir diyet, en fazla kum tanesini üretecektir çünkü bu maddeler, kum tanesini oluşturan mineralleri üreten topraktaki organik maddeyi parçalar.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
×